Megafon Instagram

Derby Málaga – Sevilla

Málaga FC avslutar säsongen med ett intressant derby mot Sevilla FC, biljetterna börjar ta slut så den som vill gå på matchen får snabba sig.

 

Malaga - Sevilla

Derby lördagen den 23 maj på Rosaleda.

Lördagens derby blir som varje år en stor show, intresset är på topp för matchen och i går eftermiddag fanns det mindre än 1.500 biljetter kvar. Detta trots att klubbarna inte har gjort någon som helst marknadsföring för att locka mer publik. De brukar normalt sett marknadsföra sina matcher men i detta fallet bedömdes det som onödigt. Många lockas dessutom till matchen genom att den går på en intressantare tid än vad som brukar vara vanligt. 18:30 innebär ju faktiskt att man kan se matchen och ändå hinna med att se årets Eurovision Song Contest !

Efter denna matchen så tar Málaga FC semester, alla spelare utan internationella åtaganden med sina landslag kan då njuta av en dryg månads ledighet. I början på juli är största delen av laget tillbaka i arbetskläderna igen för att starta försäsongen. Den första sommarturneringen är i Dallas den 11 – 19 juli.

Javi Gracia

Javi Gracia

Klubbens tränare Javi Gracia har lovat att behålla klubben mer eller mindre intakt, det är bara aktuellt att sälja en eller två spelare. Det kan också bli aktuellt med något eller några spelarköp men än är inget bestämt om vare sig försäljning eller inköp. Den som har sista ordet i dessa frågor är klubbens direktör Mario Husillos.